Historia SITPMB
Zarys historyczny
SITPMB
Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych w skrócie SITPMB powstało 15.02.1968r. jest dobrowolnym, samorządnym zrzeszeniem inżynierów i techników wszystkich specjalności, oraz innych osób fizycznych i prawnych, działających w dziedzinie wytwarzania stosowania i rozpowszechniania materiałów budowlanych, szkła i ceramiki.
- Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych powstało 15 lutego 1968 r., jednak tradycje zrzeszania się inżynierów i techników pracujących w przemyśle materiałów budowlanych, szklarskim i ceramicznym, sięgają okresu międzywojennego. Wtedy to właśnie w Związku Inżynierów Chemików Rzeczpospolitej Polskiej istniała Sekcja Ceramiczna.
- Po wyzwoleniu, już w dniach 3-5 września 1946 r. odbył się w Bydgoszczy Walny Zjazd Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Ceramicznego i Materiałów Budowlanych, które samodzielną działalność prowadziło do 20 września 1949 r., aż do połączenia ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego.
- Inżynierowie i technicy ze środowiska przemysłu materiałów budowlanych, szkła i ceramiki tworzyli w SITPChem początkowo Sekcję Przemysłu Mineralnego i Materiałów Budowlanych. Jej powstanie spotkało się z szerokim poparciem środowisk technicznych i w stosunkowo krótkim czasie spowodowało liczebny wzrost członków. Postępujący wzrost Sekcji doprowadził do jej przekształcenia w 1963 r. w Komitet ds. Materiałów Budowlanych, a w niespełna rok później w Komitet Przemysłu Materiałów Budowlanych, posiadający rozległy zakres autonomii. Dynamiczny rozwój Komitetu (w końcu 1963 r. grupował 8 sekcji branżowych i 2940 członków w 154 kołach zakładowych) i jego samodzielność doprowadziła w konsekwencji do zmiany nazwy Stowarzyszenia, które od 17 lutego 1964 r. przyjęło nazwę Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego i Materiałów Budowlanych.
- Komitet współpracował czynnie przy organizacji międzynarodowej konferencji w sprawie materiałów budowlanych, która odbyła się w Warszawie w 1967 r. a ustalenia której stanowiły podstawę dalszej działalności na rzecz przemysłu materiałów budowlanych. Zgodnie z uchwałą plenarnego zebrania Komitetu w czerwcu 1967 r., potwierdzoną przez Zarząd Główny SITPChem i MB, zaaprobowaną przez władze naczelne NOT, powołano Komitet Organizacyjny do opracowania statutu i podjęcia prac przygotowawczych, związanych z powołaniem samodzielnego Stowarzyszenia.
- W dniu 15 lutego 1968 r. Nadzwyczajny Walny Zjazd Delegatów Oddziałów SITPChem i MB, obradujący w Warszawie, uchwalił zgodnie z wnioskiem Komitetu Organizacyjnego, wyodrębnienie dotychczasowego Komitetu Przemysłu Materiałów Budowlanych i utworzenie samodzielnego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych. W tym samym dniu w Warszawie odbył się I Walny Zjazd Delegatów SITPMB. Listę członków założycieli podano w zał. 1. Jednym z podstawowych zadań organizacyjnych, obok rozwoju liczebnego Stowarzyszenia, było w początkowym okresie, dążenie do objęcia działalnością wszystkich jednostek organizacyjnych, mających wpływ na całokształt rozwoju przemysłu materiałów budowlanych i branż pokrewnych. Celowi temu służyło m.in. umiejętne łączenie działalności zawodowej ze społeczną oraz poszukiwanie najwłaściwszych środków i sposobów realizacji zadań stojących przed przemysłem.
- W dniach 16-17 kwietnia 1971 r. odbył się w Gdańsku II Walny Zjazd, Delegatów Stowarzyszenia, zrzeszającego już 7820 członków indywidualnych, 319 kół i 240 członków zbiorowych (stan na 31.12.1970 r.).
- III Walny Zjazd Delegatów, obradujący 19-20 maja 1974 r. w Katowicach, reprezentował Stowarzyszenie liczące już 7951 członków indywidualnych, 325 kół, 258 członków zbiorowych (stan na 31.12.1973 r.)
- IV Walny Zjazd Delegatów odbył się 21-22 maja 1977 r. w Krakowie i reprezentował Stowarzyszenie liczące 8618 członków indywidualnych, 316 kół, 238 członków zbiorowych (stan na 31.12.1976 r.).
- V Walny Zjazd Delegatów obradował 8-9 czerwca 1980 r. w Opolu. Delegaci uczestniczący w Zjeździe reprezentowali Stowarzyszenie liczące 11117 członków indywidualnych, 329 kół i 226 członków zbiorowych (stan na 31.12.1979 r.).
- Delegaci VI Walnego Zjazdu (28-29 maja 1983 r. -Rzeszów) reprezentowali 8343 członków indywidualnych, 290 kół, 226 członków zbiorowych (stan na 31.12.1985 r.).
- Delegaci na VII Walny Zjazd, który odbył się w Bydgoszczy w dniach 24-25 maja 1986 r. reprezentowali 9302 członków indywidualnych, 301 kół i 313 członków zbiorowych, (stan na 31.12.1985 r.)
- Walny Zjazd Delegatów w Lublinie, odbywający się w dniach 4-5 listopada 1989 r. nosił numer X w wyniku realizacji uchwały nr 2 w sprawie ciągłości działania Stowarzyszenia, podjętej na VII WZD w Bydgoszczy. Uchwała ta potwierdziła czterdziestoletnią działalność Stowarzyszenia. Delegaci na ten jubileuszowy Zjazd reprezentowali 10437 członków indywidualnych, 313 kół, 237 członków zbiorowych (stan na 31.12.1988 r.)
- Delegaci na XI Walny Zjazd który obradował 24-25 września 1993 r. w Trzu-skawicy (Oddział Kielce) reprezentowali 3633 członków indywidualnych, 136 kół i 53 członków zbiorowych (stan na 31.12.1992 r.).
Działanie Zarządu Głównego i jego Prezydium
Zarząd Główny
W XI kadencji (do 31 dnia 1997 r.) odbyło się 10 posiedzeń plenarnych Zarządu Głównego, w trakcie których podjęto 26 uchwał.
Tematyka posiedzeń plenarnych obejmowała:
- program rozwoju organizacyjnego na kadencję 1993-1997 (uchwała nr 2), w tym ustalenie planów pracy nowych organów Stowarzyszenia (Komisje, Komitety, Rady) oraz składów osobowych tych jednostek, ustalanie i zatwierdzanie rocznych planów działalności Stowarzyszenia (uchwała nr 6, 11, 16, 25) oraz przyjmowanie sprawozdań z ich realizacji (uchwała nr 4,9,14,17, 22),
- ustalanie wysokości składek członków indywidualnych (uchwała 3,7,10,12, 13,21,26) oraz podział składek członków wspierających (uchwała nr 8),
- sprawy organizacyjne: likwidacji oddziału w Jeleniej Górze (uchwała nr 5), powołania Rady Producentów Materiałów Budowlanych, Szkła i Ceramiki (uchwała nr 20), funkcjonowania Oddziałów i Sekcji branżowych SITPMB (uchwała nr 24) upoważnienia Prezydium ZG SITPMB do podejmowania działań mających na celu zdynamizowanie pracy Stowarzyszenia pomiędzy plenarnymi posiedzeniami Zarządu Głównego (uchwała nr 15),
- sprawy bilansu Oddziału Warszawskiego za 1996 r. (uchwała nr 23),
- sprawy poprawy kondycji finansowej Stowarzyszenia m.in. rozwój działalności gospodarczej i sytuację finansową Zespołu Ośrodków Rzeczoznawstwa SITPMB i Ośrodka Doskonalenia Kadr Technicznych w Krakowie,
- analizę sytuacji czasopism technicznych obszaru „Materiały Budowlane" łącznie z wyrażeniem zgody na zmianę nazwy „Cement, Wapno, Gips" na „Cement, Wapno, Beton" po przejęciu czasopisma przez Stowarzyszenie Producentów Cementu,
- akceptację kierunków szkolenia nt. metod adaptacji przedsiębiorstw branżowych do wymogów, jakościowych zachodnioeuropejskich, sprawy przygotowań do XII WZD SITPMB (uchwała nr 18, 19).
Działanie Zarządu Głównego i jego Prezydium
Prezydium Zarządu Głównego
Od września 1993 r. do 31 grudnia 1997 r. Prezydium Zarządu Głównego odbyło 35 posiedzeń, w trakcie których zajmowano się przede wszystkim realizacją wytycznych Zarządu Głównego, wynikających z tematyki podanej
w pkt A.
- Szczegółowego zaangażowania wymagały problemy:
- określenia kierunków działania Stowarzyszenia
- udział w pracach Forum Mieszkaniowego przy Komisji Sejmowej Polityki Przestrzennej, Budowlanej i Mieszkaniowej,
- przygotowań do organizacji XII WZD SITPMB.
- Przedmiotem obrad były także sprawy dotyczące:
- przygotowania programu działalności SITPMB na nową kadencję i podział zadań pomiędzy członkami Prezydium,
- opracowania nowego regulaminu Zarządu Głównego,
- opracowania rocznych planów i sprawozdań z działalności,
- funkcjonowania oddziałów terenowych i sekcji branżowych,
- funkcjonowania organów opiniodawczo-doradczych (Komisje, Komitety)
- funkcjonowania kół zakładowych w aspekcie zmian gospodarczych,
- merytoryczno-organizacyjnych problemów funkcjonowania czasopism,
- organizacji szkoleń, prowadzonych przez zespół pod kierownictwem Kol. Włodzimierza Świetlika, przewodniczącego Zespołu Doradztwa Ekonomiczno - Organizacyjnego, dofinansowanych przez Komitet Badań Naukowych.
- W okresie kadencyjnym odbyto 14 cykli szkoleniowych, na których przeszkolono 354 osoby
- organizacji kursokonferencji, wspólnie z PZITB, na tematy, dotyczące zagadnień bhp w budownictwie i przemyśle materiałów budowlanych, szkła i ceramiki, zakończonych egzaminem i wręczeniem stosownych świadectw,
- zatwierdzanie rzeczoznawców SITPMB
- nawiązania współpracy z Centralnym Ośrodkiem Informacji w Budownictwie oraz Stowarzyszeniami Producentów: Brukowej Kostki Drogowej,
- Bezpiecznej Prefabrykacji Betonowej, Cementu i Wapna, Wyrobów Włóknisto - Cementowych, Szkła, Styropianu, Związkiem Polskich Producentów Zamków i Okuć i Związkiem Pracodawców Ceramiki Budowlanej, co zaowocowało podpisaniem dwustronnego porozumienia o współpracy w dniu 11 października 1996 r, w Sarnowicach,
- problemów finansowych Stowarzyszenia, a w tym oceny Zespołu Ośrodków Rzeczoznawstwa,
- wysokości składek członka indywidualnego i podziału składki członka wspierającego,
- Przedstawiciele Stowarzyszenia, w tym wielu członków Zarządu Głównego, brali czynny udział w pracach:
- Rady Krajowej FSNT-NT,
- Komisji Problemowych Polskiego Komitetu Normalizacyjnego,
- Branżowych Komisji d/s Certyfikacji Wyrobów,
- w Radzie Aprobat i Kryteriów Technicznych przy MGPiB,
- Sejmowej Komisji Polityki Przestrzennej, Budowlanej i Mieszkaniowej,
- Radzie Nadzorczej Narodowych Funduszy Inwestycyjnych,
- Radzie Nadzorczej „SIGMY",
- Radzie Nadzorczej Warszawskiego Domu Technika NOT,
- Radzie Towarzystw Naukowych przy PAN,
- Radach Programowych wydawnictw branżowych,
- oraz uczestniczyli w wielu konferencjach i w spotkaniach m.in. w organizowanych przez Polską Izbę Przemysłowo-Handlową Budownictwa, prezentując opinie naszego środowiska nt. podstawowych problemów przemysłu materiałów budowlanych, szkła i ceramiki.
Zobacz również
Statut, władze, członkowie honorowi
Zobacz również
Odznaczenia otrzymane przez SITPMB
Zobacz również
Jak zostać członkiem SITPMB
Zobacz również
Nasze oddziały, sekcje oraz koła
Skontaktuj się z nami
Dane kontaktowe
00-050 Warszawa
ul. Świętokrzyska 14 A, lok. 401 D
Tel: (22) 827 - 68 - 93
E-mail: sitpmb@sitpmb.pl
0
Lata działalności
0
Czynnych oddziałów i sekcji
0
+
Uzyskane odznaczenia
0
+